Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Služba - Mestský podnik StropkovHľadať
 
 

Pohrebná služba

 

Od začiatku tejto činnosti pohrebnej služby sa SLUŽBA, mestský podnik Stropkov starala o kvalitu a snaží sa poskytované služby rozširovať v oblasti pohrebníctva. Jedným z hlavných krokov pri realizácií týchto cieľov bolo aj znovuobnovenie a zrekonštruovanie predajne. Pozostalí, ktorí si objednajú pohrebné služby, si môžu byť istí, že urobili všetko, aby bol smútočný obrad dôstojný. Empatický, odborný, ústretový a profesionálny prístup zamestnancov SLUŽBY, mestského podniku Stropkov oceňujú množstvo spokojných klientov.

Veríme, že naším prístupom Vás odbremeníme a pomôžeme v ťažkých životných situáciách ,a tak prispejeme ku dôstojnej rozlúčke s Vašimi najbližšími..

Na cintoríne sa nachádza aj historická pamiatka, a to Kaplnka sv. Barbory, ktorá tiež v tomto období prechádza rekonštrukciou.

Kaplnka sv. Barbory, panny a mučenice

Sv. Barbora sa narodila okolo roku 273 v Nikomédií ( Turecko ) v pohanskej rodine. Pre neposlušnosť (  nechcela sa podvoliť otcovi a vydať sa) ju otec tyran Dioskur zavrel do veže, ktorú dal postaviť na tento účel. Tu v samote  začala študovať a tajne prijala krst. Počas otcovej neprítomnosti  dala vybúrať do veže ešte jedno okno, a tak namiesto dvoch okien boli na veži tri, čo malo pre ňu symbolizovať Najsvätejšiu Trojicu. Jej otca to veľmi nahnevalo, a tak ju vydal civilnému tribunálu. Sv. Barbora bola mučená strašným spôsobom, a nakoniec ju vlastný otec sťal mečom. Stalo sa to 4. decembra, kedy v tento  deň každý rok slávime sviatok.

                                  Kaplnka sv. Barbory.jpg

Sv. Barbora patrila medzi tzv.štrnástich pomocníkov v núdzi, a spolu so  sv. Katarínou Alexandrijskou, sv. Dorotou  a sv. Magitou tvorí skupinu štyroch veľkých panien. 

Na Slovensku je sv. Barbora uctievaná baníkmi v oblasti Handlovej, Kremnice, Banskej Štiavnice a Slovenského Rudohoria, pretože podľa legendy, keď ju otec prenasledoval a sv. Barbora utekala, roztvorila sa pred ňou skala a ona sa do nej skryla.

O tom, že ide o mimoriadne populárnu a obľúbenú sväticu svedčí viacero jej zasvätených kostolov (na Slovensku napr. v Žiline, v Bytči, v Banskej Bystrici , v česku je veľmi známou sakrálnou stavbou  Chrám svätej  Barbory v Kutnek hore).  Je rovnako častým  námetom výtvarných diel  ( medzi najznámejšie patrí Raffaelov obraz Sixtínska Madona, jej podobizeň stvárnili tiež   Lucas Cranach starší, Hans Holbein starší, Tintoretto a ďalší a ďalší).

Podľa iknografických zvyklostí ju zobrazovali v dlhom prepásanom šates plášťom alebo v dobovom odeve so všeobecnými atribútmi knihou, krížom, martýrskou palmou a mečom. Jej najcharakteristickejšími atribútmi sú veža a kalich s hostinou.

 

 


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka